کد خبر: ۱۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۳
وزیرامورخارجه کشورمان گفت: مایه تاسف عمیق است که کشورهای دارنده سلاح هسته ای بجای پایبندی به تعهدات حقوق بین المللی در مورد امحاء سلاح های هسته ای شان و حرکت در این مسیر، به نقض این تعهدات ونوسازی زرادخانه هسته ای خود مشغولند.
محمدجواد ظریف درنشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بزرگداشت روز بین المللی امحای سلاح های هسته ای به نمایندگی از اعضای جنبش عدم تعهد با انتقاد از نوسازی تسلیحات هسته ای در کشورهای دارنده این قبیل سلاح ها، اثرات فاجعه بار استفاده از سلاح هسته ای را برشمرد و گفت: هر گونه استفاده ای از سلاح هسته ای جنایت علیه بشریت محسوب می شود و دیر زمانی است که جامعه بین المللی برای تحقق خلع سلاح هسته ای به انتظار نشسته است.


ظریف با برشمردن نقائص روش گام به گام و تدریجی برای عاری سازی جهان از سلاح هسته ای گفت: در سال های اخیر، محدودیت ها و ناکارآمدی روش تدریجی بیش از پیش نمودار شده و اکنون زمان اتخاذ رویکردی جدید و جامع برای تحقق خلع سلاح هسته ای از طریق شروع مذاکرات بر روی کنوانسیون جامع هسته ای فرا رسیده است.


دبیرکل سازمان ملل نیز در آغاز این نشست در سخنانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای نام گذاری این روز به عنوان روز بین المللی تشکر کرد. دو سال پیش رئیس جمهور کشورمان از طرف عدم تعهد پیشنهاد کرد 26 سپتامبر به عنوان روز بین المللی امحای کامل سلاح های هسته ای نام گذاری شود. این پیشنهاد درهمان سال در قطعنامه ای به تصویب مجمع عمومی رسید.کشورهای هسته ای بجز چین با این قطعنامه مخالفت کردند.


روز بین المللی امحای کامل سلاح های هسته ای، فرصتی برای آگاه سازی افکار عمومی در مورد خطرات و تهدیدات سلاح های هسته ای و اهمیت تحقق خلع سلاح هسته ای برای صلح و امنیت بین المللی است.


برخی کشورهای دارنده سلاح هسته ای مانند انگلستان و آمریکا در این جلسه غایب بودند و دیگر کشورهای هسته ای نیز حضوری کم رنگ و سطح پایین داشتند.
برچسب ها: وزیرامورخارجه
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: